12.10.2018 ISPU, Ptak Warsaw Expo ( Nadarzyn/Warszawa – PL )

Delikan   botaniqa banner   milord logo   Medal

sznuacer statuetkapinczer statuetkaMałpi pinczer statuetkaprzypinki do numerków

Zdjęcia / Photos:

https://www.facebook.com/pg/dobermanyipinczery/photos/?tab=album&album_id=2171733893077729

Wyniki / Results:

Najlepsza Para / Best Couple
1. RUSSKIY ASSORTI’C MAKENTOSH & VOLSHEBNAYA SKAZKA DLYA SAFITA IRTSIS
2. Nev Lemar Real Winner & Nev Lemar Jumanji
3. CHERNI STRAZHNIK TIMLY FIND & Cherni Strazhnik GRAFFITI BLACK
4. ASTON Magical Black Dream (FCI) & ALISA Magical Black Dream (FCI)

Najlepsza Grupa Hodowlana / Best Breeders Group
1. Amori Marti
2. TRELS
3. DREAMKISS
4. Magical Black Dream

Najpiękniejsze młodsze szczenię / BIS minor puppy
1. RUSSKIY ASSORTI’C MOYA MECHTA
2. Magnolia Diamentowy Olbrzym
3. HERO LUKE SKYWALKER FROM Dolina Rivendell FCI
4. SLAVJANKA OVATSIYA

Najpiękniejsze szczenię / BIS puppy
1. RORO-N DEL GRANDE MORO
2. Sophirol Baba Yaga
3. AQUA ELFARA POLAND (FCI)
4. VIZITKA FROM HOUSE VAISING

Najpiękniejszy weteran / BIS veteran
1.RUSSKIY ASSORTI’C YARKAYA KRASOTKA
2. CHERNI STRAZHNIK TIMLY FIND
3. A’Dreams Black Edina
4. BLACK DREAM Ka-Vanga

Najpiękniejszy junior / BIS Junior
1. Schone Hund Jemchujina Okeana
2. ISKRA Black Legion
3. NICHI RACHMANINOV
4. ALISA Magical Black Dream (FCI)

Najpiękniejszy pies wystawy / Best in Show
208 DREAMKISS BONUS (DREAMKISS BRAND – DREAMKISS QUALITY) – CAC, BOB
306 TOP TARGET NORTHERN QUEEN (Imbrez Idolizer – Top Target Afina) – CAC, BOB
324 Zarina’s Design Tengo Un Sueno (Wesley Snipes de Nigraderma – Zarinas Design So Damn Hot)
434 IRON MAN Elitesse (AVE CONCORDE MAGNIFIQUE – FELICJA Elitesse)

PINCZER MAŁPI (Affenpinscher)

Sędzia/Judge: Elena Yerusalimskaya (RU)

Psy – Males

Klasa młodzieży / Junior Class

GEORG BLACK DIAMOND IZ DOMA KUNETS (FLIRT IZ DOMA KUNETS – ALEKSANDRIA IZ DOMA KUNETS) – Ex.1, ISPU Junior Winner
VELVET DANDY’S BROM BONES (JOHNNY LOCO V TANI KAZARI – YB’S YOU GO GIRL AT VELVET DANDY) – Ex.2, ISPU junior cert.

Klasa otwarta / Open Class
POLLYSILK JOY FIRE (DOUCHE POLLYSILK VOM SONWENDSTEINBLICK – POLLYSILK CAT CALL) – absent

Klasa championów / Champion Class
Velvet Dandy´s Cinnamon Bun (YB´s Helmer at Velvet Dandy – Velvet Dandy´s Panzee) – CAC, ISPU Winner, BOB.
Dreamberry Harry Potter (Schnaffentangens heritage of Lotta – Dreamberry Harry Potter)- Ex.2, ISPU cert.

Suki – Females

Klasa młodzieży / Junior Class
ZAHARIA IZ DOMA KUNETS (NILSEN IZ DOMA KUNETS – VALENTINKA IZ DOMA KUNETS) – ISPU Junior Winner, Best Junior

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Bogdana Iz Doma Kunets (Balata S Valentin iz Doma Kunets – Zissel Iz Doma Kunets) – CAC, ISPU cert.

Klasa championów / Champion Class
MURIMAH BONA CAPONA (TAMARIN TICKET TO RIDE – TAMARIN TANTRUM) – CAC, ISPU Winner, BOS

PINCZER MINIATUROWY (Zwergpinscher / Miniature Pinscher)

Sędzia/Judge: Elena Yerusalimskaya (RU)

Psy – Males

Klasa szczeniąt / Puppy Class
Slavjanka Lovelas (Slavjanka Virtuoz – Slavjanka Magia) – vp.1
Anjediamond`s Canis Major (Multatuli Double On The Top – Alisa Mali Zmaj) – vp.2
DRATINI POWER Divina Daemonia (FCI) (DENNIS Topaz Złocisty (FCI) – APHRODITE DEAM AMORIS Divina Daemonia (FCI)) – vp.3

Klasa młodzieży / Junior Class
Made In Line Shot Of Success (A’dreams Black Janco – Made In Line First Faith) – ISPU Junior Winner
Major Stars Across The Universe (Xanthos Z Klanu Lobuzów – Exeline’s Chevy Chevelle) – Ex.2, ISPU junior cert.
BEBETTO Duch Wrzosowisk FCI (Ten Luny BILVER BINS – PREMIERA Del Ajlend) – Ex.3, ISPU junior cert.
Efkeria’s Sokrates (A’dreams Black Janco – Efkeria’s Nerissa) – Ex.4, ISPU junior cert.

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Sangue Caldo Zhelannyiy Ryitsar (Kardinal Di Star Iz Doma Ljuvira – Sangue Caldo Lotus Elise) – CAC, ISPU Winner, BOS
GARGAMEL TIRA VENTO vom Ditrikh (Sabona Style ENERGY – BRIGITTE BARDOT vom Ditrikh) – Ex.2, ISPU cert.
Poco Gigante’s Koenigsegg One (Red Sparrow’s Big Country – Slavjanka Ferrari) – Ex.3, ISPU cert.
Outlaw v Nobel Line (Khal Drogo v Nobel Line – French Kiss V Nobel Line) – Ex.4, ISPU cert.
Mazerati Dream Del Ailend (Slavjan Maximus ll – Zhozefina Del Ailend) – Vg.

Klasa otwarta / Open Class
A’dreams Black Boss (A’dreams Black Winner Jr – HENNESSI FOR A’DREAMS IZ ZAMKA PRIORA) – CAC, ISPU cert.
DIAMOND EGOIST LEKSUS-LAMBERT (SLAVJAN MAXIMUM-II – BATTERFLAY LAND JUMELLES) – Ex.2, ISPU cert.
Master Mishko von Masterhof (Joker Show Lucky L.Max – Black Bonny von Masterhof) – Ex.3, ISPU cert.
NOBEL Doberdog (FCI) (GRAND GANGSTER via Bohemica – X-FUNNY Doberdog (FCI)) – Vg.4

Klasa championów / Champion Class
Usain Saint Leo iz Zamka Priora (Fantasy Fire Chernaya Liniya – Glory of My Dream iz Zamka Priora) – CAC, ISPU cert.
Pinserella’s Rinaldo Rosso (Pinserella’s Dark Velvet – Bellocean’s Wanting the Moon) – Ex.2, ISPU cert.
Efkeria’s Aristoteles (Santa Julf David – Efkeria’s Nerissa) – Ex.3, ISPU cert.
A’Dreams Black Winner JR (Slavjan Winner – A’Dreams Black Jade) – Ex.4,ISPU cert.
A’dreams Black Xcell (A’dreams Black Joker – A’dreams Black Orianna) – Ex., ISPU cert.
Bjornakroken’s Manzon (Hjälms Pluto – Heziblos lady datischa) – Ex., ISPU cert.
Fantazy Fly Zinedin Zidan (Fantazy Fly Centurion – Fantazy Fly Zafira) – Ex., ISPU cert.
Hudson Hawk V. Nobel Line (Solo Mini Von Karpatia – Carizma V. Nobel Line) – Ex., ISPU cert.
IMPERIYA OSMANA VAN HELSING (SLAVJAN GEORGIY POBEDONOSETS – LAZURNAYA ZVEZDA PLENITELNOGO SCHASTIA) – Ex., ISPU cert.

Klasa weteranów / Veteran Class
Xanthos Z Klanu Lobuzów (Multatuli Orlando – Zula Pilawa) – ISPU Veteran Winner

Suki – Females

Klasa młodszych szczeniąt / Minor Puppy Class
SLAVJANKA OVATSIYA (LEON DI KRISTIANDEN – SLAVJANKA VERSIA) – Best minor puppy

Klasa szczeniąt / Puppy Class
Ella z Grodu Czartoryskich (FCI) (Dollar Me Stado (FCI) – Pasja Pilawa) – Vp.2
FROHE GARDE SHER FOR DELKON’S (SLAVJANKA GERLEN – SANGRE CALIENTE ASPASSIA) – Best puppy

Klasa młodzieży / Junior Class
Schone Hund Jemchujina Okeana (Elisej Navakor – Nasha Marka Eva Valencia) – ISPU Junior Winner, Best Junior
STELLA ORIENTALES BRIANNA (MAGNIFISENT EVROPEETS EVSEY – MAGNIFISENT NASLEDNITSA PRESTOLA) – Ex.2, ISPU junior cert.
TUTTI FRUTTI DEL AILEND (SLAVJAN UNESCO – ATAKA DEL AILEND) – Ex.3, ISPU junior cert.
Solo Vision Sher (Malagris Kassius Kley – Solo Vision Infinity) – Ex.4, ISPU junior cert.
Krystal Claudia Gaudini Greenvalley (Glorius Magic Dogs & Kristianden – Cherie Caludia Gaudini Greenvalley) – Ex., ISPU junior cert.
Poco Gigante’s Koenigsegg Trevita (Red Sparrow’s Big Country – Slavjanka Ferrari) – Ex., ISPU junior cert.
IMERRIYA INDZHI MEY IZ ZAMKA PRIORA (TAYNYY SOVETNIK IZ ZAMKA PRIORA – LAURA ASSOL IZ ZAMKA PRIORA) – Vg.
Sangre caliente Tabata (Vostorg udachi del Ailend – Sangre caliente luchiana) – Vg.
Slavjanka Juniti (Slavjan Unesco – Galit Me Beit Hamaayan) – Vg.

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Grand Mollis Prada (Malagris Kassius Kley – Grand Mollis Cleopatra) – CAC, ISPU cert.
CASSIOPEIA FROM SPLENDID FAMILY (SABONA STYLE ENERGY – ENERGY DI ANAIS-ANAIS) – Ex.2, ISPU cert.
GALATEA FOR TIRA VENTO vom Ditrikh (Sabona Style ENERGY – BRIGITTE BARDOT vom Ditrikh) – Vg.3

Klasa otwarta / Open Class
A’dreams Black Beauty (A’dreams Black Winner JR – Hennessi For A’dreams
Iz Zamka Priora) – CAC, ISPU cert.
Elegant Daf (Multatuli Kaballero – Dafna) – Ex.2, ISPU cert.
FANTASIE DEL PILONCILLO (BLACK BUMER SIMTAPIJA – BEYONCE DEL PILONCILLO) – Ex.3, ISPU cert.
TIM SPIRIT BRIGITTE BARDOT (TIM SPIRIT GAGARINS – TIM SPIRIT VILLISA) – Ex.4, ISPU cert.
Andeless Chevrolet Chevelle (Wishmaster’s Christian Dior – Andeless Château Chantalouette) – Ex., ISPU cert.
Anjediamond`s Princess Jasmin (Camalis High And Hope – Bona Anima Mali Zmaj) – Ex.,ISPU cert.
Made In Line Diamond To Win (Elroy To Win Iz Zamka Priora – A’Dreams Black Keelia) – Ex., ISPU cert.

Klasa championów / Champion Class
Malagris Noel Neill (Malagris Jean Jacques – Malagris Alissiya Annabel) – CAC, ISPU Winner, BOB
KALLA von Masterhof (Jocker Show LUCKY L.MAX – BLACK BONNY von Masterhof) – Ex.2, ISPU cert.
Jianna Jeleznya V. Nobel Line (Grand Mollis Adidas – Breaking Dawn V. Nobel Line) – Ex.3, ISPU cert.
Anjediamond`s Ruby (Multatuli On The Top – Rock N Bark Crash Diet) – Ex.4, ISPU cert.
Baron Wolf Ultima For Estrella (USAIN SAINT LEO IZ ZAMKA PRIORA – BARON WOLF EBONY BW) – Ex., ISPU cert.
Björnakroken’s O’hara (Björnakroken’s Justin – Kinghills Sweet child omine) – Ex., ISPU cert.
TEN LUNY RAKEL RIKKI (TEN LUNY KING KRAUN – TEN LUNY ZHESIKA ZHOLLI) – Ex., ISPU cert.
MELISSA Pocahontas (KAFR AL SHEIKH Czernaya Liniya – FABIA Pocahontas) – Vg.

Klasa weteranów / Veteran Class
A’Dreams Black Edina (A’Dreams Black Janco – A’Dreams Black Symphony) – ISPU Veteran Winner, Best Veteran
A’dreams Black Jade (GOLAN ME BEIT HA’MAAYAN – A’dreams Black Adriana) – Ex.2, ISPU veteran cert.
GEISHAS LA FAVORITE (Geordani’s Kozmoz – Bonzer’s Bell AT Geishas) – Ex.3, ISPU veteran cert.

PINCZER ŚREDNI (Deutscher Pinscher / German Pinscher)
Sędzia/Judge: Zeljka Fon Zidar (SI)

Psy – Males

Klasa szczeniąt / Puppy Class
Lilla Enebys Yango (Lilla Enebys Don Dexter – Lilla Enebys Lazy) – absent

Klasa młodzieży / Junior Class
Beebronx Dome Dogiwogi (Lilla Enebys HitHazman – Dogiwogin Liebushka) – ISPU Junior Winner, Best junior

Klasa pośrednia / Intermediate Class
REDINGTONN Star of Elune (FCI) (LILLA ENEBYS YUM`YAZZ – HIGH VOLTAGE Star of Elune (FCI)) – Vg.1

Klasa otwarta / Open Class
SANNY MONKEY SUTTERI (SANNY MONKEY LANCELOT KHIGHT RIDER – FREYR NEIT VALENSIA) – Ex.1, ISPU cert.
ICAR z Zielonego Zofiowa (TOKYO de la Capelliere – EMI Jar-Smyk) – can not be judge

Klasa championów / Champion Class
LEGENDORF ARGON ARAGORN (DARK ANGELS KIMMY CELTIC SPIRIT – DARK ANGELS RUNIKA FOR LEGENDORF) – CAC, ISPU Winner, BOB
Lilla Enebys Hit Hazman (Lilla Enebys Don Dexter – Lilla Enebys Be Briska) – Ex.2, ISPU cert.
ORION Kalong (FABI Granda Wesołków – QUANTANAMERA Black Bohemia) – Ex.3, ISPU cert.
Sanny Monkey Inspiration for DOGIWOGIN (Dogiwogin Time Out – Izherstay Sandra) – Ex.4, ISPU cert.
BONDY Jitrenka Moravia (Eloui von der Schwalmaue – AIRIN Jitrenka Moravia) – Ex., ISPU cert.
Daveren’s ORKAN FOR CASARIUS (Lila Enebys CISCO KID – Daveren’s ONLY YOU) – Ex., ISPU cert.

Suki – Females

Klasa szczeniąt / Puppy Class
Lilla Enebys Yoggi (Lilla Enebys Don Dexter – Lilla Enebys Lazy) – Best puppy
ALLANIA GRAND DIVA DI-AMORE (ALLANIA GRAND BRAYAN BOY – LEGENDORF FORTUNA FILISITI) – Vp.2

Klasa młodzieży / Junior Class
Lilla Enebys Xingo (Lilla Enebys Fabulous Rocko – Hickson Heaven Is On Fire) – ISPU Junior Winner
WINORA DIKDINGO Star of Elune (LILLA ENEBYS YUM´ YAZZ – UNFORGETTABLYGP GEORGINA AT ELUNE) – Vg.2
LILLA PIRÖNS VELVET VERONA (DUFFYCO`S XSHARO – LILLA PIRÖNS PRADA`S POEM) – Vg.3

Klasa pośrednia / Intermediate Class
IMMER TREU GODDESS OF LOVE (IMMER TREU MIDNIGHT EXPRESS – IMMER TREU ROYALLY CHOSEN) – CAC, ISPU Winner, BOS
Lilla Enebys Valerie (Hjerpvikens Hunter – Lilla Enebys Go Grodan) – Ex.2, ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
BRIE Casarius (Ishbels TARRAGON – AMBER Casarius) – Vg.1

Klasa championów / Champion Class
Izherstay Megan Favorit Lady (Fly”Feel Star of Elune – Tim Spirit Serenaada dlya Izherstay) – CAC, ISPU cert.
Sanny Monkey Iris Wonder Flower (Dogiwogin Time Out – Izherstay Sandra) – Ex.2, ISPU cert.
JAZZPER Star fo ELune (Lilla Enebys YUM’YAZZ – Xitamiz XPENZIWE GEM) – Ex.3, ISPU cert.
Lilla Enebys Lazy (Rivendells Cuthalion – Lilla enebys Kom Kamelia) – absent

SZNAUCER MINIATUROWY BIAŁY (Zwergschnauzer Weiss / Miniature Schnauzer White)
Sędzia/Judge: Eugene Yerusalimsky (RU)

Psy – Males

Klasa młodzieży / Junior Class
Bianco Male (FCI) BONACCORSO (Gently Born OXFORD – Yves Nadiz TOMBOY PRINCESS) – ISPU Junior Winner, Best junior
OSCAR TRIUMPH Jezzy Dogs (DRACO WHITE STAR OF Rainbowland – TRUE LOVE Sweet Toys) – Ex.2, ISPU junior cert.
Graf Orlov von der Gondhauzi (ZSO Gyemantja Tyson – Star’s of White Night Charming Lady) – Vg.3

Klasa pośrednia / Intermediate Class
STAR’S OF WHITE NIGHT VIRTUS (STAR’S OF WHITE NIGHT CENTRAL BOSS – STAR’S OF WHITE NIGHT IGUITA ZAPATA) – CAC, ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
Enzo-Bianco Of Taita’s Ushabti (Blaylock Love Me Tender – Eternal Gambler Take on Me) – CAC, ISPU cert.
OTIS BOANERGOS CHARMING OLAF (XEBEC J.P. GAULTIER – AMORE MIA AMADEUS LAND) – Ex.2, ISPU cert.
Abbado Rebel Alve (Boltres Hugo Boss – You Are My Baby Ama-Pepsi) – Ex.3, ISPU cert.

Klasa championów / Champion Class
Star`s of White Night Zhozef (Let`s Fall in Lovecou von Portenschlag – Star`s of White Night Tsarevna) – CAC, ISPU Winner, BOB
DRACO WHITE STAR OF RAINBOWLAND (BLAYLOCK Moves Like Jagger – OLENA Grasant) – Ex.2, ISPU cert.

Klasa weteranów / Veteran Class
Matraszepe Gardien (Matraszepe Kanone – Matraszepe Jingle Bell) – ISPU Veteran Winner

Suki – Females

Klasa młodzieży / Junior Class
Heroe’s Dreams Nat’a Storia (Carlo Maria Prince – Star’s of White Night Cherie de Fille) – ISPU Junior Winner
103 Bianco Male (FCI) BETTINA (Gently Born OXFORD – Yves Nadiz TOMBOY PRINCESS) – Ex.2, ISPU junior cert.
ANGEL HEART Frozen Lights (Blaylock ATRAPASUENOS – RUEDA SALSA DANCE IN Dolina Rivendell) – Ex.3, ISPU junior cert.

Klasa pośrednia / Intermediate Class
GENTLY BORN ENTICIPATION (GENTLY BORN ODISSEY – GENTLY BORN PRINCESS SWANN) – CAC, ISPU cert.
Gently Born ETNA (Gently Born ODISSEY – Gently Born Princess Swann) – Ex.2, ISPU cert.
Star’s of White Night Jizel (Star’s of White Night Harley – Star’s of White Night Germione ranger) – Ex.3, ISPU cert.
Chantelle Sweet Toys FCI (Legend Mengo Celebration – American Beauty Sweet Toys (FCI)) – Ex.4, ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
DOGSAN FAMILI FORMULA LUBVI (GUARDINWHITE MILKIWAY – LENA RUSH WHITE STAR OF RAINBOWLAND) – CAC, ISPU cert.
Simi Silver Klairise (Wt Rezlack Colombo – Svarcava Glitter Girl) – absent

Klasa championów / Champion Class
RUSSKIY ASSJRTI’ KRASNAYA PLOSHCHAD (RUSSKIY ASSJRTI’ SENIOR EVRO – RUSSKIY ASSJRTI’ YARKAYA KRASOTKA) – CAC, BOS, ISPU Winner
Gently Born Iva (Made in Spain Rindete – Gently Born Samanta) – Ex.2, ISPU cert.
MELODIYA VESNY BEATRIS (STAR’S OF WHITE NIGHT UNIQUE – STAR’S OF WHITE NIGHT VENEZIA) – absent

Klasa weteranów / Veteran Class
RUSSKIY ASSORTI’C YARKAYA KRASOTKA (EISERN AFTER TIME – ETERNAL GAMBLER SEWENTH HEAVEN) – ISPU Veteran Winner, Best Veteran

SZNAUCER MINIATUROWY CZARNO-SREBRNY (Zwergschnauzer Schwarz-silber / Miniature Schnauzer Black and silver)
Sędzia/Judge: Birgit Bischoff (DE)

Psy – Males

Klasa młodszych szczeniąt / Minor Puppy Class

HERO LUKE SKYWALKER FROM Dolina Rivendell FCI (Sweetschnauzers GLADIATOR – Svartkeggs BLING BLING FOR DOLINA Rivendell) – Best minor puppy

Klasa szczeniąt / Puppy Class
New Devil Captain Rio (Black-Babilon Tomi – Taffira Yul Kantri) – P.1

Klasa młodzieży / Junior Class
AMORI MARTI MATISSE (STATU QUO DE AKRA-LEUKA – DREAMS OF FREEDOM ILLUSION) – ISPU Junior Winner
Dreamkiss Ace In The Sleeve (Statu Quo Akra-Leuka – Dreamkiss Silvery Start-Up) – Ex.2, ISPU junior cert.
House Kazak Oyama (Repititions Shogun – House Kazak INA) – Ex.3, ISPU junior cert.
SHINING WAIT S TAGANIEGO ROGA (TOP RATED SUCCESS S TAGANIEGO ROGA – SHANY FLOWER S TAGANIEGO ROGA) – Ex.4, ISPU junior cert.
HUZAR Dzikie Pola FCI (Wlanimu’s FEEL THE LOVE AGAIN – Fildale NIRVANA) – Ex., ISPU junior cert.
NEV LEMAR PERFECT STYLE (NEIBADE’S IMAR FIDZ – NEV LEMAR O-LA-LA)- Ex., ISPU junior cert.
GOMEZ Przysuska Gwiazda (ULLE KNIGHT OF POLAND Blue Bricassart – TESLA Przysuska Gwiazda) – Vg.
Philandros Cloud Nine (Silium Clark Gable – Emotion Palar Line) – Vg.
GLORIS PERFECT PINOCCHIO (GLORIS GLADIATOR MARVEL – MATRASZEPE WINNIE THE POOH) – absent
Krokus Rębkowo (FCI) (Ranjit Rębkowo (FCI) – Agama Rębkowo (FCI)) – absent

Klasa pośrednia / Intermediate Class
SILIUM AC-DC (ATTAWAY SUENO ESPANOL – SILlUM COSETTE) – CAC, ISPU cert.
ALWAYS ON TOP BS FROM Rainbowland (FCI) (GAMBLING WITH THE ANGEL Helloween – Sasquehanna NIEZAPOMINAJKA) – Ex.2, ISPU cert.
AMORI MARTI KIRK DOUGLAS (STATU QUO DE AKRA-LEUKA – AMORI MARTI BEATRICHE PORTINARI) – Ex.3, ISPU cert.
BENJAMIN De Akra-Leuka (Attaway SUENO ESPANOL – DOMINO De Akra-Leuka) – Ex., ISPU cert.
Famous-Thorin Grand Calvera (Hönsetorps Back Me Up – Vivian Silver Grand Calvera) – Ex., ISPU cert.
Fildale Bomber (MODUS MAXIMUS TSALLER – Anna Korirnikova) – Ex., ISPU cert.
Victorious Star Rammstein (Victorious Star Award – Victorious Star Idillia) – Ex., ISPU cert.
ADONIS FOR MAXIMUS SILVER D&M (House Iris Brutus Maximus – Dim D&M) – Vg.
EDI Mazuriana (FCI) (ALIBABA ALI Mandragora Mini – TEKLA Gordius Poland (FCI)) – Vg.
SANTA KNYRYS NORD WEST (UNNION REZLARK – SANTA KNYRYS FRANCESCA DOLLY) – absent

Klasa otwarta / Open Class
FRISHER ATEM FRANT DE FORTUNAT (BON CHANS SOLDEM IDALGO – FIL VAN TIP-TOP SEREBRYANAYA ROSINKA) – CAC, ISPU cert.
Odyseusz z Mazurskiej Wsi (Rus Pitmark CHE GUEVARA – D.Lady z Tartaku) – Ex.2, ISPU cert.
Santa Knyrys Dark Angel (Santa Knyrys Quentin Tarantino – Santa Knyrys Victory Valkiria) – absent

Klasa championów / Champion Class
STATU QUO DE AKRA-LEUKA (Gambling with the Angel Helloween – Guirnalda de Akra-Leuka) – CAC, ISPU Winner, BOB
FILDALE THE LORD OF THE RINGS (MODUS MAXIMUS TSALLER – HOUSE KAZAK LUCKY CHARM) – Ex.2, ISPU cert.
Wlanimu’s FEEL THE LOVE AGAIN (AMAZING VANQUISHER FOR WLANIMU’S MOY OBEREG – WLANIMU’S DESTINED TO BE WINNER) – Ex.3,ISPU cert.
JETTYSPOOF’S GWENDALS TOPAZ (MINI-MAKSI HIT – GWENDAL’S COKA COLA) – Ex.4, ISPU cert.
Chinon´s UNCONDITIONAL JOY (Wild Rush´s DREAM CATCHER – Chinon´s MAGIC MIRACLE) – Ex., ISPU cert.
Nev Lemar Real Winner (Nir Blues La Nanasim – Nev Lemar Holli Dolli) – Ex., ISPU cert.
Repititions Shogun (REPITITION’S VALEDICTORIAN – MYLA’S THE DEVIL WEARS PRADA) – Ex.,ISPU cert.
Rock’N’Roll Ot Barbatsutsy (Lucky Boy Rezlark – Arca Noi Harita Faenna) – Ex.,ISPU cert.
SUPERTRAMP DE AKRA-LEUKA (Repitition’s Mark off a Spot – Bebe de Akra- Leuka) – Ex., ISPU cert.
Rodeny’s Tale Dior-Teodor (Rolf Blues Lananasim – Nitsa Etheleen Bishirzitt) – Vg.
Sasquehanna (FCI) LOTOS (BANDSMAN ON BROADWAY – SASQUEHANNA (FCI) KAMELIA) – Vg.

Klasa weteranów / Veteran Class
RODZYNEK Corigentia (ZETA BR ASSEL’S YANKEE BRAZIL – Sasquehanna FANFARA) – ISPU Veteran Winner

Suki – Females

Klasa młodszych szczeniąt / Minor Puppy Class
GALA GALAKTYKA Nadpilickie Bestyjki (Wlanimus FEEL THE LOVE AGAIN – LENKA LA SPEZIA Nadpilickie Bestyjki) – Vp.1

Klasa szczeniąt / Puppy Class
VIZITKA FROM HOUSE VAISING (FILDALE THE LORD OF THE RINGS – VAISING UDACHA) – Vp.1, Best Puppy
NADIRA Rębkowo (FCI) (ACCORTO BAIO Vis a Vis – IMOLA INO INKSA Nadpilickie Bestyjki) – Vp.2
RECOGNITION’S COSI’ E’-NA (STEADLYN RECOGNITION-NA – RECOGNITION’S UNIVERSAL FORMULA-NA) – absent

Klasa młodzieży / Junior Class
Nev Lemar Jumanji (Nev Lemar One Man Show – Nev Lemar Jorgia) – ISPU Junior Winner, Best Junior, BOS
AMORI MARTI LUCIANA (STATU QUO DE AKRA-LEUKA – ARKA NOI CHAVANNA DAKSHA) – Ex.2, ISPU junior cert.
House Kazak Osaka (Repititions Shogun – House Kazak INA) – Ex.3, ISPU junior cert.
KONGREM TSAYRI (STATU QUO DE AKRA-LEUKA – LAND OF FIRE ASTARTA AGLAIA) – Ex.4, ISPU junior cert.
Grace Princess Silver Grand Calvera (Repitition’s Indigo Sky – Yakuma Silver Grand Calvera) – Ex., ISPU junior cert.
HAJDA Dzikie Pola FCI (Wlanimu’s FEEL THE LOVE AGAIN – Fildale NIRVANA) – Ex., ISPU junior cert.
JETTYSPOOF’S CAVA CODORNIU (FIXUS FINAL CALL – GWENDAL’S COKA COLA) – Ex., ISPU junior cert.
ASSON ARI NEYTIRI ALISIA (STATU QUO DE AKRA-LEUKA – BELLONA MIA PALAR LINE) – Ex., ISPU junior cert.
CHIMICHANGA Absolut Expert (CHELINES ANGEL CASTIEL – Absolut Expert TORTILLA) – Ex., ISPU junior cert.
Tequila Boom nuo Bjaurybes (Goltif Triumph Elarum – Nefertiti nuo Bjaurybes) – Ex., ISPU junior cert.
UNIJA ARIEL (Repititioin’s Ultimatum – Silver Rainbow Maria Talioni) – Ex., ISPU junior cert.
UNIJA AURORA (REPITITIOIN’S ULTIMATUM – SILVER RAINBOW MARIA TALIONI) – Ex., ISPU junior cert.
Fildale Dark Angel (MODUS MAXIMUS TSALLER – Billie Holiday De Akra-Leuka) – Vg.
La Vie Est Belle Ventus Barbatus (Djakartas Isn`t It – Abrakadabra Ventus Barbatus) – Vg.
Noa of Neltume (Zivago di Monte Gentile – Campodon Sharon) – absent

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Dreamkiss Pageantry (Gaston De Aduana – Dreamkiss No Questions) – CAC, ISPU Winner
KID FAVOURITE ROYALTY (STATU QUO DE AKRA-LEUKA – PERFECT BEAUTY KID FAVOURIT) – Ex.2, ISPU cert.
Holly Marfina Ot Barbatsutsy (Rock’N’Roll Ot Barbatsutsy – Arca noi Diana) – Ex.3, ISPU cert.
AMORI MARTI ILLIRIKA (AMORI MARTI AMADEO – BON CHANS SOLDEM IRIZEYA FOR AMORY MARTI) – Ex.4, ISPU cert.
ELOISE SILVER Grand Calevera (Chinon´s UNCONDITIONAL JOY – TERRY SILVER Grand Calvera) – Ex., ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
AMORI MARTI IZABELLA ROSSELLINI (AMORI MARTI AMADEO – BON CHANS SOLDEM IRIZEYA FOR AMORY MARTI) – CAC, ISPU cert.
ASSON ARI DEINERIS VICTORY (AMORI MARTI AMADEO – ASSON ARI HELEN STEFANIYA) – Ex.2, ISPU cert.
HARMENDER TANZANITE (KING OF HEARTS JEZZY DOGS – OCEAN AGATE HARMENDER) – Ex.3, ISPU cert.
Raduga nuo Bjaurybes (Goltif Triumph Elarum – Nefertiti nuo Bjaurybes) – Ex.4, ISPU cert.
BARDZO SŁODKA WÓDKA Absolut Expert (CHELINES ANGEL CASTIEL – Absolut Expert TORTILLA) – Vg.
EUREKA Dzikie Pola FCI (SUPERTRAMP De Akra-Leuka – ZAISTA Dzikie Pola FCI) – Vg.
MIMA D&M (House Iris Brutus Maximus – Dim D&M) – Vg.
Idylla of Taita’s Ushabti (Magic Touch of Taita’s Ushabti – Scedir Raquel Welch) – absent

Klasa championów / Champion Class
Romashka nuo Bjaurybes (Goltif Triumph Elarum – Nefertiti nuo Bjaurybes) – CAC, ISPU cert.
JETTYSPOOF’S TOO HOT TO HOLD (FIXUS LOCAL NEWS – GWENDAL’S COKA COLA) – Ex.2, ISPU cert.
EUFORIA Dzikie Pola FCI (SUPERTRAMP De Akra-Leuka – ZAISTA Dzikie Pola FCI) – Ex.3, ISPU cert.
Enjoy Brazil Ventus Barbatus (Djakartas Ruff`n Tuff – Abrakadabra Ventus Barbatus) – Ex.4, ISPU cert.
BEAUTIFUL CLEVER LUCY Blue Bricassart (Kelly’s SUPER STAR – VIVA LA POLOGNE Blue Bricassart) – Vg.
AMORI MARTI ELEADORA (SILIUM CORVETTE – BON CHANS SOLDEM IRIZEYA FOR AMORI MARTI) – absent
SANTA KNYRYS FRANCESCA DOLLY (FIL VAN TIP-TOP ZET JOHN – SANTA KNYRYS YURDZHINIA LEDI STAR) – absent

Klasa weteranów / Veteran Class
GWENDALS COKA COLA (CHELINES DO-IT-AGAIN – GWENDAL DE BARBLAN) – ISPU Veteran Winner, Best veteran
SANTA KNYRYS YOKO ONO (HASSANHILL’S MONEY MONEY MONEY – SANTA KNYRYS ONCA UPON A TIME IN THE FUTURE) – Ex.2, ISPU veteran cert.

SZNAUCER MINIATUROWY CZARNY (Zwergschnauzer Schwarz / Miniature Schnauzer Black)
Sędzia/Judge: Csaba Pettko (HU)

Psy – Males

Klasa młodzieży / Junior Class
Hannoveria (FCI) CHRISTIAN DIOR (ROMEO De Aduana – Victorius Star SUNRISE) – ISPU Junior Winner
Victorious Star Yago (Draamkiss A Priori – Victorious Star Nobody Better) – Ex.2, ISPU junior cert.
DREAMKISS YANK (Skabona Don´t Worry – Dremakiss Unparelleled) – Ex.3, ISPU junior cert.
Wish Win Gideon (Dreamkiss Walkaway – Love Story) – Ex.4, ISPU junior cert.
DREAMKISS ENCORE UNE FOIS (DREAMKISS HERE I GO AGAIN – DREAMKISS REAPSURING ALL) – Vg.
Tinghofs Xo Xo Heartbeat (Dreamkiss Quality Control – Tinghofs Truly Lace) – absent

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Antracito Magija Leon (Romeo De Aduana – Antracito Magija Gran Alegria) – CAC, ISPU cert.
ALONZO Black Fado (FCI) (PFFEFERSALTS SN DALVIAN – BOSANOVA Yaco) – Ex.2, ISPU cert.
GLORIS LOREE RODKIN (STABLEMASTER’S HEAVEN CAN WAIT – GLORIS FELICITA) – Ex.3, ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
Da Vinci Benavente Moravia (His Eminence Androis – Butterfly Benavente Moravia) – CAC, ISPU cert.
COFFEE BEAN Yaco (SUMMER WIND Mandragora Mini – AFRODYTA Yaco) – Ex.2, ISPU cert.
ELIXIR Hebanowa Sfora FCI (RADHRUIN COUNT OF Dolina Rivendel FCI – I’M YOUR ANGEL Hebanowa Sfora FCI) – Ex.3, ISPU cert.
DREAMKISS KICHI (PRICEOFPRIZE DI MONTE GENTILE – DREAMKISS QUALITY) – Ex.4, ISPU cert.
VENI VIDI VICI FILDALE (SILIUM CLARK GABLE I – MODUS MAXIMUS ELEKTIKA) – Ex., ISPU cert.
HIP HOP IZ IDILII KONTRASTOV (ETERNAL GAMBLER FAUST – ZHGUCHAYA BRUNETKA IZ IDILII KONTRASTOV) – Vg.

Klasa championów / Champion Class
DREAMKISS BONUS (DREAMKISS BRAND – DREAMKISS QUALITY) – CAC, ISPU Winner, BOB
PFEFFERSALT’S SN DALVIAN (VITER UKKALEN – PFEFFERSALT’S SN AFRICA) – Ex.2, ISPU cert.
VICTORIOUS STAR RUY OF SAN (VICTORIOUS STAR FAVORIT – VICTORIOUS STAR EMPIRE) – Ex.3, ISPU cert.
Panomaks Ferrero (Panomaks Indian Summer Boy – Panomaks Uma Trman) – Ex.4, ISPU cert.
ANTRACITO MAGIJA GUAPO (INOS ESSE – VICTORIOUS STAR HARMONY) – Ex., ISPU cert.
GIPSY KING BLACK STAR OF RAINBOWLAND (Kelly’s Super Star – Rolanda Rezlark) – Ex., ISPU cert.
VOO DOO Hebanowa Sfora (FCI) (Eternal Gambler (FCI) ONE MORE FOR ME – I’M YOUR ANGEL Hebanowa Sfora (FCI)) – Ex., ISPU cert.
XAVIER Asterniger (Eskarambon ES MAS FUTBOL TORRES – INDIA Asterniger) – Ex., ISPU cert.

Klasa weteranów / Veteran Class
ELKOST FABERGE (XERXES IBJ ELKOST VON PORTENSCHLAG – ELKOST IMATRA) – ISPU Veteran Winner

Suki – Females

Klasa szczeniąt / Puppy Class
BLACK ALMAS YARA (VICTORIOUS STAR TOUCH OF MAGIC – GENTLY BORN VIENNA) – Best puppy
Ohara Ollivanderr (IMAN Ollivanderr – KUMARI Ollivanderr) – Vp.2
LUNA Barbabella (RINGO STARR Grasant – BOGNA’S DREAM Barbabella) – Vp.3
DREAMKISS HALO OF GLORY (Dreamkiss BRAND – DREAMKISS ZIGGI TWIGGI) – P.4

Klasa młodzieży / Junior Class
ISKRA Black Legion (PFEFFERSALT’S SN DALVIAN – CYNTIA BLACK LEGION (FCI)) – ISPU Junior Winner, Best junior
ILUZJA Black Legion (PFEFFERSALT’S SN DALVIAN – CYNTIA Black Legion) – Ex.2, ISPU junior cert.
UNEXPECTED EXPLOSION IN Dolina Rivendell (CARLSBERG de Lordship’s – KEY TO THE KINGDOOM OF Dolina Rivendell FCI) – Ex.3, ISPU junior cert.
EMMA BENAVENTE MORAVIA (King Samuel Black Samba – Butterfly Benavente Moravia) – Ex.4, ISPU junior cert.
Dreamkiss Bugatti (Dreamkiss I so decided – Dreamkiss kassiooeya) – Ex., ISPU junior cert.
RAVEN’S TOT POR UNA CABEZA (DREAMKISS HONOUR DEAL – RAVEN’S TOT KEEN SENSATION) – Ex., ISPU junior cert.

Klasa pośrednia / Intermediate Class
BLACKGALAXY UNIQUE FOR SASHA (UNJEDI STONE – BLACKGALAXY UNBELIEVABLE SUCCESS) – CAC, ISPU Winner, BOS
ANTRACITO MAGIJA LELA (ROMEO DE ADUANA – ANTRACITO MAGIJA GRAN ALEGRIA) – Ex.2, ISPU cert.
AKONI Amor’s Black Queens (Kelly’s Super Star – JULIENNE Almakone Amoris) – Ex.3, ISPU cert.
Fantasy Genstat (Basilio Genstat – Iskra from Genstat Akmenu Gele) – Ex.4, ISPU cert.
GOLDENEGROS ALEKSANDRIA LA PRINCESA (GLORIS OLAF – EDINITSA VREMENI) – Ex., ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
Victorious Star Key To Success (Romeo De Aduana – Victorious Star Nobody Better) – CAC, ISPU cert.
Rus Darbis OBAYANIE PANTERY (Panomaks Xavier – Rus Darbis Mona Lisa) – Ex.2, ISPU cert.
DREAMKISS NO QUESTIONS (DOG OTHO’S SHERLOCK HOLMES – DREAMKISS TRUMP CARD) – absent

Klasa championów / Champion Class
Victorious Star Nice In Black (Victorious Star World Is Mine – Victorious Star Aurum) – CAC, ISPU cert.
GLORIS KATY PERRY (STABLEMASTER’S PASSWORD – GLORIS FELICITA) – Ex.2, ISPU cert.
DREAMKISS JAGA-JAGA (ZVEZDA DETKINA TRIUMF OF VICTORY – DREAMKISS PAEAN) – Ex.4, ISPU cert.
ANTRACITO MAGIJA JUST SAY IT (DREAMKISS KICKBACK – VICTORIOUS STAR HARMONY) – Ex., ISPU cert.
Basamart Imperium Love (Panomaks Bentley – Gently Born Muza) – Ex., ISPU cert.
CYNTIA Black Legion (FCI) (MADE IN SPAIN DUTY FREE – BLAZING HEART KA-VANGA) – Ex., ISPU cert.
ENDLESS LOVE Hajan Polonia (KING SAMUEL BLACK SAMBA – COLLETE BLACK BENAVENTE MORAVIA) – Ex., ISPU cert.
Mon Cherry z Sardanu (Kelly´s Super Star – Unbelievable z Sardanu) – absent

Klasa weteranów / Veteran Class
BLACK DREAM Ka-Vanga (ELKOST HEAD HUNTER – BELLADONNA TUK BARONESS OF DOLINA RIVENDELL) – ISPU Veteran Winner, Best veteran
Heathkeeper’s Killin’ Me Softly (Grand Prix Grasant – Heathkeeper’s Front ‚n Center) – Ex.2, ISPU veteran winner

SZNAUCER MINIATUROWY PIEPRZ I SÓL (Zwergschnauzer Pfeffersalz / Miniature Schnauzer Pepper and salt)
Sędzia/Judge: Eugene Yerusalimsky (RU)

Psy – Males

Klasa szczeniąt / Puppy Class
Qian Zi Se China Uran (Sunny’s Eagle – Qian Zi Se Rumba) – little promising

Klasa młodzieży / Junior Class
Oligarh Hvostataya Zabava (You’re My Coricelesti Peppersdegabritho – Eyo Vysochestvo Hvostataya Zabava) – ISPU Junior Winner
No Fue Magia of Neltume (Zivago di Monte Gentile – Campodon Sharon) – Ex.2, ISPU junior cert.
Repitition`s AVENGER (Repitition`s PRINCE IS HERE – Repitition`s ANGEL OF MUSIC) – Ex.3, ISPU junior cert.
Diego China HEARTBREAKER (Diego China OLEXI DARO – ILU ROSEY of Diego China Kennel) – VG.4
KMINEK Tostom (FRUGO Tostom – SZAROTKA Tostom) – Vg.
Harry Potter z Bieleho domu (Jin Jang Vigdergauz – XMas Snowflake z Sardanu) – absent

Klasa pośrednia / Intermediate Class
NEVILLE GREY STAR OF Rainbowland (FCI) (Dog Otho’s IVANHOE – JENNY GREY STAR OF Rainbowland FCI) – CAC, ISPU cert.
Goldiris Never look back (Goldiris In Style – Goldiris Any and Better) – Ex.2, ISPU cert.
SAFITA IRTSIS MISTER MORRIS (AIK’BRUT ENOT DA NE TOT – SAFITA IRTSIS FANTASTIKA) – Ex.3, ISPU cert.
Zusthinna’s Cambridge (U2 dai Medici – Dreams Of Freedom Independence) – Vg.4

Klasa otwarta / Open Class
Hildebert’s BERNARD (Tabak Iz Salskoy Stepi – DR.QUINN From Dolina Rivendell) – CAC, ISPU Winner, BOS
Spirited Away LUCKY LUKE (KOPYKATS CAPTAIN CRUNCH – Spirited Away BIAŁA DAMA) – Ex.2, ISPU cert.
Dinamunde Tomahauk (Trixer Jersey – Dinamunde Ispania) – Ex.3, ISPU cert.
FELIZ TIBURON BEL AIR (TOP TARGET ARS – GENTLY BORN HAPPY ALWAYS) – Ex.4, ISPU cert.
Helix Dentis (Yuppie Mengo Celebration – Dewiza Tostom) – Ex., ISPU cert.
Vasco z Roznetu (Uncas PS Rezlark – Sisi Star z Roznetu) – Ex., ISPU cert.
RUSSKIY ASSORTI’C MAKENTOSH (RUSSIAN ORNAMENT OF MENGO CELEBRATION – RUSSKIY ASSORTI,C B’ABBA) – Vg.

 

Klasa championów / Champion Class
XORRO PS Rezlark (Starlings KASHMIR – Larifem ERIS) – CAC, ISPU cert.
ALOES Szadoria FCI (IMBIR Iz Salskoy Stepi – GROFILINA Tostom FCI) – Ex.2, ISPU cert.
KURAZH SVETLANY KOSMO (LIBENZVERG BISMARK GEVINNER – LIBENZVERG GALAKTIKA KURAZH SVETLANY) – Ex.3, ISPU cert.
CANNABIS Malinowy Ogród (FCI) (ALOES Szadoria (FCI) – KISSED COQUETTE Mengo Celebration) – Ex.4, ISPU cert.
FANTASTIC MR.FOX PALAR LINE (SAVALI SHOK&SHIK – RUSSKIY ASSORTI’C TSARPANITU SCORPION) – Ex., ISPU cert.
FELIZ TIBURON ALFA ROMEO (TAJINASTES OBRA MAESTRA – BONIFACIA) – Ex., ISPU cert.
Steadlyn Best Seller (Steadlyn Avant Garde – Silver Rainbow Life Is Wonderful) – Ex., ISPU cert.
UNBEATEN UZZO Dream Design (DOG-OTHO’S TUTTI FRUTTI – HILDEBERT’S DREAM DESIGN) – Ex., ISPU cert.
BRAD PIT Blue Bricassart (Kelly’s SUPER STAR – VIVA LA POLOGNE Blue Bricassart) – Vg.
Timanfaya de Marlango (Spirit de Marlango – Schnauzerdreams Highspeed) – absent
Tombola’s Lancelot (Nico vom Plenzenbusch – Tombola’s Xamantha) – absent
TOMOBOLA’S HAMILTON (Lord-Leon vom Plenzenbusch – Tombola’s Quesera) – absent

Klasa weteranów / Veteran Class
274 LARIFEM BRED BIS (LARIFEM NEON – LARIFEM RAMIRA) – absent

Suki – Females

Klasa młodszych szczeniąt / Minor Puppy Class
RUSSKIY ASSORTI’C MOYA MECHTA (EL GRECO DE LORDSHIP’S – LADY GAGA REZLARK) – Best minor puppy

Klasa szczeniąt / Puppy Class
METAXA Gromarion (Savali ZENITH – HONDA Szadoria) – Best puppy
Spirited Away (FCI) MG MAGNETTE (KOPYKATS CAPTAIN CRUNCH – Spirited Away (FCI) BIAŁA DAMA) – Vp.2
Kleo Diamond Strawberry (Kelly’s SUPER STAR – FAMA Truskaweczka) – little promissing

Klasa młodzieży / Junior Class
Steadlyn Extraordinary Edition-ps (Steadlyn Vanitoso – Steadlyn Xclusivity) – ISPU Junior Winner, Best Junior
LEGE ARTIS Dentis (SUMMUS Dentis – DEWIZA Tostom) – Ex.2
SAFITA IRTSIS ROZHDESTVENSKAYA ZVEZDA (RUSSKIY ASSORTI’K MAKENTOSH – SAFITA IRTSIS VASILISA KRASA) – Ex.3
HEATHER HEARTS’WINNER (DOLEV HEARTS’WINNER FROM SPICY LAND – VICTORIOUS STAR LONG LASHES) – Ex.4
ASSURI Bryliland FCI (RUSSKIY ASSORTIC YOU IN MY HEART – THINA Naryababy FCI) – absent
Dinamunde HONDA POL (Aloes Szadoria – Dinamunde Ispania) – absent

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Hildebert’s ELEGANCE AND STYLE (Hildebert’s Kind Of Magic – DR.QUINN From Dolina Rivendell) – CAC, ISPU cert.
ELISABETH PRINCESS WILD RANE (YANKEE ZEPHYR ASTRONAUT – PRINCESS LEA JASMIN WILD RANE) – Ex.2, ISPU cert.
LIBENZVERG INGEBORGA (TOMBOLA’S HAMILTON – LIBENZVERG GREAT QUEEN VALERIE) – Ex.3, ISPU cert.
Marveldog DRACARYS MAGNA (GLAMOUR VISION Piwowar – TAHIRA GREY STAR OF Rainbowland) – Ex.4, ISPU cert.
Antracito Magija Laguna (Romeo De Aduana – Antracito Magija Gran Alegria) – Ex., ISPU cert.
DESTINY’S GIFT ULTIMA RATIO (RUSSKIY ASSORTIC MAKENTOSH – DESTINY’S GIFT KART-BLANH) – Ex., ISPU cert.
IDEA Dentis (YANKEE ZEPHYR Astronaut – BASIS Dentis) – Ex., ISPU cert.
Yakuzas Special Edition (Starbound Fawtudagot That at Yakuza – Yakuza In Case You Didn’t know) – Ex., ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
ELKOST CHIPS’ALIKA (ELKOST BALTIK TRIUMF – CHELINES CALAMITY JANE) – CAC, ISPU cert.
ENIGMA Szadoria FCI (BARBARIS Iz Salskoy Stepi – CASABLANCA Szadoria FCI) – Ex.2, ISPU cert.
Russkiy Assorti’c Solnechnaya Iskorka (Dog-Otho’s Ivanhoe – Russkiy Assorti’c Prelest Nenaglyadnaya) – Ex.3, ISPU cert.
Dreamkiss Primary Right (Gaston de Aduana – Dreamkiss No Questions) – Vg.
ZOYA Sovello (Repitition`s ULTIMATUM – Sailer`s EVELYN SALT-SALT) – Vg.

Klasa championów / Champion Class
TOP TARGET NORTHERN QUEEN (Imbrez Idolizer – Top Target Afina) – CAC, ISPU Winner, BOB
SAFITA IRTSIS VASILISA KRASA (CHELINES DON CARLOS – SAFITA IRTSIS FANTASTIKA) Ex.2, ISPU cert
DOSIS Dentis (FIRST WISHER RAVA AVIS Dolina Rivendell – FEMARA Tostom) Ex.3, ISPU cert
Favorite Star Palar Line (SAVALI SHOK&SHIK – RUSSKIY ASSORTI’C TSARPANITU SCORPION) Ex.4, ISPU cert
AKACJA Szadoria FCI (IMBIR Iz Salskoy Stepi – GROFILINA Tostom FCI) – Ex., ISPU cert
Azgileant Arina Ricarda Magic (Ankor Kurazh Deven Blue – Minimaks Small Pincess II) Ex., ISPU cert
GENTLY BORN HAPPY ALWAYS (TAJINASTES TORERO – BONIFACIA) Ex., ISPU cert
Russkiy Assorti’c Yunika Best Beauty (Russkiy Assorti’c Tornado Blaze – Russkiy Assorti’c Metallika) – Ex., ISPU cert.
VOLSHEBNAYA SKAZKA DLYA SAFITA IRTSIS (RUSSKIY ASSORTIC MAKENTOSH – DARK LEGACY VALIKIRIA) – Ex., ISPU cert
Hildebert`s ZELINE (Hildebert`s Victory – Hildebert`s Quality) – Vg.

SZNAUCER OLBRZYM CZARNY (Riesenschnauzer Schwarz / Giant Schnauzer Black)

Sędzia/Judge:
Csaba Pettko (HU) – minor puppy, puppy
Miroslav Zidar (SLO) – junior, intermediate, open, working, champion, veteran

Psy – Males

Klasa młodszych szczeniąt / Minor Puppy Class
MORNING DREAM Diamentowy Olbrzym (Stablemaster’s CLASSICO – Stablemaster’s KISS ME GOOD BYE) – Vp.1

Klasa szczeniąt / Puppy Class
ZARINA’S DESIGN ADIEMUS (JOY DIVISION DE LORDSHIP’S – ZARINA’S DESIGN SO SAMM HOT) – Vp.1

Klasa młodzieży / Junior Class
AKCES Magical Black Dream (FCI) (STABLEMASTER’S FAIZ – OFFI z Tartaku) – ISPU Junior Winner
MARTINI Z LODEM Absolut Expert (Stablemaster’s Cap Horn – SUSHI Absolut Expert) – Ex.2
Gently Born FALCON (Gently Born MICHIGAN – Gently Born UPPERCRUST) – Ex.3
ASTON Magical Black Dream (FCI) (Stablemaste’s FAIZ – OFFI z Tartaku) – Ex.4
Iron Tauro Gildija (Zarina Design Sharshooter – Luxury Lana Del Tauro Gildija) – Vg.
DAVID BOWIE JUNIOR PRIMA FORTIS (GENTLY BORN CHILLY PEPPER – CALYPSO PRIMA FORTIS) – absent
PLATON di Domenico Danica (SKANSEN’S SOKRATES DANIKAS – NEFELI di Domenico Danica) – absent

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Lord of Darkness (Gently Born Michigan – Gently Born Stylish Feature) – CAC, ISPU cert.
Revolution Rudi von der Ilmenau (Jules Asterniger – Kiba von der Ilmenau) – Vg.2

Klasa otwarta / Open Class
Zarina’s Design Tengo Un Sueno (Wesley Snipes de Nigraderma – Zarinas Design So Damn Hot) – CAC, ISPU Winner, BOB
Gently Born Golden Boy Mio (Gently Born Champion – U Are The Best Dyas Poland) – Ex.2, ISPU cert.
Zarina’s Design Thunderchild (Wesley Snipes De Nigraderma – Zarina’s Design So Damn Hot) – Ex.3, ISPU cert.
TAKTIKA ART EVEREST (TAKTIKA ART DARK DELIGHT – TAKTIKA ART BIG GOOD GENIUS) – Ex.4, ISPU cert.
Angelstone Angelo Incarnate (Stablemaster’s Arsene Lupin – Angelstone Unison Perfect) – Ex., ISPU cert.
AL PACINO z Tartaku (WESLEY SNIPES DE NIGRADERMA – LAJLA z Tartaku) – Vg.
Anatol Asterniger (Gently Born Yabba Dabba Doo – Katriona Asterniger) – Vg.

Klasa użytkowa / Working Class
Darius-Brill Aragorn (Gently Born Christian Dior – Dariusz Brill Sheila) – CAC, ISPU cert.
JULES Asterniger (Gently Born SHAKESPEARE – SASHA Jamag-ol) – Ex.2, ISPU cert.
Logan Asterniger (Underground Dyas Poland – Francesca Asterniger) – Vg.3

Klasa championów / Champion Class
Gently Born Devoyted Friend (Gently Born Yason Doting – Gently Born Check Mate) – CAC, ISPU cert.
Gently Born CHAMPION (Gently Born YASON DOTING – Gently Born SLAVA) – Ex.2, ISPU cert.
Krisstil Istinny Gentleman (Grand Gabriel Kair – Krisstil Zofia Darta) – Ex.3, ISPU cert.
STABLEMASTER’S KING OF SUNRISE (REFRAIN BRAND NEW – STABLEMASTER’S EXTREMELY EXCLUSIVE) – Ex.4, ISPU cert.
Ozon z Tartaku (Napoleon Dyas Poland – Madam Butterfly z tartaku) – disqualified

Klasa weteranów / Veteran Class
WASKEZ Z TARTAKU (MISTIC DREAM Z TARTAKU – OXA Z TARTAKU) – Vg.1

Suki – Females

Klasa młodszych szczeniąt / Minor Puppy Class
Magnolia Diamentowy Olbrzym (Stablemaster’s Classico – Stablemaster’s Kiss Me Goodbye) – Best minor puppy

Klasa szczeniąt / Puppy Class
Sophirol Baba Yaga (Joy Division de Lordship’s – Zarina’s Design Inno Alla Vita) – Best puppy
GWINEA Asterniger (ANATOL Asterniger – ERNESTYNA Asterniger) – Vp.2
BRENDA Hexenwiese FCI (WASKEZ z Tartaku – XENIA Bearded Devil) – Vp.3

Klasa młodzieży / Junior Class
ALISA Magical Black Dream (FCI) (STABLEMASTER’S FAIZ – OFFI z Tartaku) – ISPU Junior Winner, Best Junior
PHOENIX EMPEROR SPARKLING SPY (NIKO VOM LINDELBRUNN – PHOENIX EMPEROR POWER SPICE) – Ex.2, ISPU junior cert.
DIVA PRIMA FORTIS (GENTLY BORN CHILLY PEPPER – CALYPSO PRIMA FORTIS) – Ex.3, ISPU junior cert.
Golden Gift Of Autumn Krasnoff (Zarina’s Design Thunderchild – Moravia Moon Krasnoff) – Ex.4, ISPU junior cert.
Mandala z Mazurskiej Wsi (Stablemaster’s Faiz – Jagoda z Mazurskiej Wsi) – Ex.,ISPU junior cert.

Klasa pośrednia / Intermediate Class
GLORIS TOSKANA (GLORIS FOREVER – GLORIS ZARINA) – CAC, ISPU cert.
HERMIONA QARA ARMANI (STABLEMASTERS FAIZ – VIORKA RAPA NUI) – Ex.2, ISPU cert.
MARKIZA Happy Dog Polonia (GENTLY BORN YABBA DABBA DOO – LADY Happy Dog Polonia (FCI)) – Vg.3

Klasa otwarta / Open Class
CONTRA Dyas Poland FCI (GENTLY BORN PERFECT GUY – FRANCOISE Dyas Poland FCI) – CAC, ISPU cert.
GENTLY BORN ZELDA CROWN OF CREATION (GENTLY BORN MICHIGAN – GENTLY BORN NICE IN SHOW) – Ex.2, ISPU cert.
OTIS BOANERGOS HAKUNA MATATA (OTIS BOANERGOS UNBERSIEGBAR – OTIS BOANERGOS SOLOMIYA) – Ex.3, ISPU cert.
Taktika Art Fly High (Gloris Forever – Taktika Art Born For You) – Vg.4

Klasa użytkowa / Working Class
GENTLY BORN GOLD STAR (Gently Born Michigan – Gently Born Slava) – CAC, ISPU Winner, BOS
AISHA Asterniger (Gently Born YABBA DABBA DOO – KATRIONA Asterniger) – Ex.2, ISPU cert.
GLORIS OVACIA (REFRAIN BRAND NEW – GLORIS BURNING SKY) – Ex.3, ISPU cert.
ZARINA’S DESIGN TU SIEMPRE UNICA (WESLEY SNIPES DE NIGRADERMA – ZARINA’S DESIGN SO DAMN HOT) – Ex.4, ISPU cert.

Klasa championów / Champion Class
Gently Born VIRTUAL PERFECTION (Gently Born TRIUMFATOR – Gently Born POLIANNA) – CAC, ISPU cert.
LUXURY LANA DEL REY TAURO GILDIJA (OTIS BOANERGOS YUPITER – SINGING HEART PASALA) Ex.2, ISPU cert.
AZJA SWEET DREAM de Ratatouille (UNDERGROUND Dyas Poland – Pasja Happy Dog Polonia) – Ex.3, ISPU cert.
Krisstil Naur Lumier (Zarina’s Design Ipse Dixit – Geares Romi Night Rose) – Vg.
My Hope Lima von der Talmühle (Just For Fun von der Talmühle – Randi von der Talmühle) – Vg.
Stablemaster’s Kiss Me Goodbye (Refrain Brand New – Stablemaster’s Extremely Exclusive) – Vg.
STABLEMASTER’S MONA LISA SMILE (STABLEMASTER’S CAP HORN – STABLEMASTER’S BETTER TO BELIEVE) – Vg.
Prymula z Mazurskiej Wsi (Stablemaster’s Uragan – Jagoda z Mazurskiej Wsi) – absent

Klasa weteranów / Veteran Class
ERNESTYNA Asterniger (FAUN Nergal – SASHA Jamag-Ol) – ISPU Veteran Winner, Best veteran
ABSOLUT EXPERT SUSHI (MISTIC DREAM Z TARTAKU – HISTYLE’S ROCK STAR) – Ex.2, ISPU veteran cert.

SZNAUCER OLBRZYM PIEPRZ I SÓL (Riesenschnauzer Pfeffersalz / Giant Schnauzer Pepper and salt)
Sędzia/Judge: Csaba Pettko (HU)

Psy – Males

Klasa młodzieży / Junior Class
Silversaga´s Louis Vuitton (Silversaga´s Karl Lagerfeld – Kahira Enel Fenomen) – absent

Klasa otwarta / Open Class
Silver Senator Won Joo (Gedeminas Suprize Ot Vodoleya – Silver Senator Rhea) – Vg.1
Azteca Roba Corazones (Hernandez) (Latin Lover (Hernandez) – Lula (Xelhuantzi)) – Vg.2
ALMODOVAR (Terravirtus Jack Knife – Silver Socks Karisma) – Vg.3

Klasa championów / Champion Class
Silver Socks Jose’ Arcadio Buendia (Artur Dei Demoni Grigi – Silver Socks Karisma) – CAC, ISPU Winner, BOS

Suki – Females

Klasa młodzieży / Junior Class
Firesilver Cinnamon (Terravirtus Bogatyr – Fiesilver Astarta love & War) – Vg.1

Klasa championów / Champion Class
GLORIS JEFFY KEPT PROMISE (LOU-LORD VON ALT HERRENWYK – GLORIS BALTIKA) – CAC, ISPU Winner, BOB
BARBAMAGNA Friend Will Be Friends (Silver Socks Kennedy -PS – Rhea Greta -PS) – Vg.2

SZNAUCER ŚREDNI CZARNY (Schnauzer Schwarz / Schnauzer Black)
Sędzia/Judge:
Csaba Pettko (HU) – minor puppy, puppy
Miroslav Zidar (SLO) – junior, intermediate, open, working, champion, veteran

Psy – Males

Klasa szczeniąt / Puppy Class
Patience Ma-La-Wa Poland (FCI) (Faust Black Grand Calvera – Tootsie Ma-La-Wa Poland (FCI)) – Vp.1

Klasa młodzieży / Junior Class
ROYAL VELVET Grand Calvera (Von Shaman’s WALK ON AIR Grand Calvera – ZZ BLACK Grand Calvera) – ISPU Junior Winner, Best junior
OTTIS Khagrass (FCI) (Querubin od Dalajskeho Potoka – Tacillan Sunqueen at Khagrass) – Ex.2, ISPU junior cert.
Masaal Absolute Power (East Wind Sir-N Del Guidante – Masaal Queenly Black Elegance) – Ex.3, ISPU junior cert.
Time Will Tell Grand Calvera (Deep Purple Grand Calvera – Viva Black Grand Calvera) – Ex.4, ISPU junior cert.

Klasa pośrednia / Intermediate Class
HARLEY JUODOJI NIMFA (XANDRINO OD DALAJSKEHO POTOKA – CARLOTTA ZGUMISIOWEGO LASU) – CAC, ISPU cert.
NUMA Khagrass (GORAN MAGNUM CORDIS Flor D’Luna – MARGAUX Khagrass) – Ex.2, ISPU cert.
MATIAS SIGMARR IZ NEVSKOY TROYKI (SWEET BOY IZ NEVSKOY TROYKI – VICTORIA IZ NEVSKOY TROYKI) – Ex.3, ISPU cert.
LUCKY LUCIANO-N DEL GRANDE MORO (CARY GRANT-N DEL GRANDE MORO – NELLYS-N DEL GRANDE MORO) – Ex.4, ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
Cherni Strazhnik Visible Trace (Cherni Talisman Angel-Strazhnik – Cherni Strazhnik Primavera) – CAC, ISPU Winner
Wanhan Purolan Bentley (Respect od Dalajskeho Potoka – Wanhan Purolan Rolls Royce) – Ex.2, ISPU cert.
Cherni Strazhnik Ambassador (Cherni Talisman Angel Strazhnik – Cherni Strazhnik Triple Luck) – Ex.3, ISPU cert.
OTIS BOANERGOS EMELJA (TOTEM OTISBOANERGOS GRAND CALVERA – OTIS BOANERGOS SHERIDANS) – Ex.4, ISPU cert.
HARLEY Magnum Cordis (FCI) (GORAN Magnum Cordis Flor D’Luna – ROMANCE od Dalejskeho Potoka) – Ex., ISPU cert.
MAURO Khagrass (FCI) (ILKO von der Talmuhle – GASSIRA Flavago) – Vg.

Klasa championów / Champion Class
Cherni Talisman Angel- Strazhnik (Cherni Strazhnik Luck Mandelroschen – Cherni Strazhnik Truly Yours) – CAC, ISPU cert.
AIVEN Vena Amoris (Mikes Uti DARK BOY – ANASTASIA Margarita silesiana) – Ex.2, ISPU cert.
GORAN MAGNUM CORDIS FLOR D’LUNA (Mr. BEAN GRAND CALVERA – DRINA FLOR D’LUNA) – Ex.3, ISPU cert.
Unconditional Love Grand Calvera (Otis Boanergos Shantekler – Christmas Holly Grand Calvera) – Ex.4, ISPU cert.
LATHOR Khagrass (Jaroks Alfer VIKSENT – GASSIRA Flavago) – Ex., ISPU cert.
Velvet Dandy´s Fafner (Stahlkrieger´s Some Kind Of Luck – Velvet Dandy´s Aura) – Ex., ISPU cert.
Vensan iz Nevskoy Troyki (LUKAS IZ NEVSKOY TROYKI – PERVAYA LADY IZ NEVSKOY TROYKI) – Ex., ISPU cert.
NOMAD Flavago (El Passo Flavago – Lashka Flavago Grand Calvera) – absent

Klasa weteranów / Veteran Class
CHERNI STRAZHNIK TIMLY FIND (MAAAMBO-N5 DE MANSO PELEGRI – CHERNI STRAZHNIK HAVING LUCK) – ISPU Veteran Winner, Best veteran, BOS

Suki – Females

Klasa szczeniąt / Puppy Class
RORO-N DEL GRANDE MORO (CHERNI STRAZHNIK TWOFOLD LUCK – ELISABETH TAYLOR-N DEL GRANDE MORO) – Vp.1, Best puppy
PRETTY TIED UP Ma-la-wa Poland (FCI) (FAUST BLACK Grand Calvera – TOOTSIE Ma-la-wa Poland (FCI)) – Vp.2
Wanhan Purolan Ever Never (Wanhan Purolan Wallstreet – Otis Boanergos Jagodka) – Vp.3

Klasa młodzieży / Junior Class
Ibiza vom Manzenbach (Lexus od Dalajskeho potoka – Zora in Black von der Talmühle) – ISPU Junior Winner, Best Junior
TI AMO ROXY Grand Calvera (DEEP PURPLE Grand Calvera – VIVA BLACK Grand Calvera) – Ex.2, ISPU junior cert.
LARA Gagatek (AIVEN Vena Amoris – UNIKA Gagatek) – Vg.3
NAGY BLACK STAR – N DEL GRANDE MORO (BLACK ADDER OF CINDY LAND – WONDERWOMAN-N DEL GRANDE MORO) – Vg.4

Klasa pośrednia / Intermediate Class
ALPHA SIRIUS WOOF BOUNTY (ICHIROU BLACK GRAND CALVERA – FAEDRA BLACK GRAND CALVERA) – CAC, ISPU cert.
NEIVA AT GRANDE MORO KHAGRASS (GORAN MAGNUM CORDIS FLOR D’LUNA – MARGAUX KHAGRASS) – Ex.2, ISPU cert.
KANADA Gagatek (QUERUBIN od Dalajskeho Potoka – UNIKA Gagatek) – Ex.3, ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
Wanhan Purolan Bohemia (Aietes Bohemia Cardinal – Wanhan Purolan Tatra) – CAC, ISPU cert.
Cherni Strazhnik Letkajenkka (Tacillan Yes Please – Cherni Strazhnik Marseillaise) – Ex.2, ISPU cert.
RITA BLACK MAGNUM CORDIS (FCI) (GORAN MAGNUM CORDIS FLOR D’LUNA – ROMANCE OD DALEJSKEHO POTOKA) – Ex.3, ISPU cert.
RIDE THE LIGHTING DASHA Ma-la-wa Poland (MIKES UTI DARK BOY – TOOTSIE Ma-la-wa Poland) – Ex.4, ISPU cert.

Klasa championów / Champion Class
Lilith Khagrass (Jaroks Alfer Viksent – Gassira Flavago) – CAC, BOB, ISPU Winner
AIRA Szalona Ferajna (LATHOR KHAGRASS – NASA MAGNUM CORDIS) – Ex.2, ISPU cert.
CATE BLANCHETT-N DEL GRANDE MORO (PAUL NEWMAN-N DEL GRANDE MORO – MINA-N DEL GRANDE MORO) – Ex.3, ISPU cert.
Wanhan Purolan Black Banana (Respect od Dalajskeho Potoka – Wanhan Purolan Rolls Royce) – Ex.4, ISPU cert.
Cherni Strazhnik GRAFFITI BLACK (CHERNI TALISMAN ANGEL- STRAZHNIK – CHERNI STRAZHNIK VALKIRJA) – Ex., ISPU cert.
Cherni Strazhnik Marseillauise (Cherni Talisman Angel-Strazhnik – Cherni Strazhnik Tiffany) – Ex., ISPU cert.
Sherliz French Kiss (Trendsetter Boanergo Grand Calvera – Otis Boanergos Geraldika) – Ex., ISPU cert.
Tootsie Ma-La-Wa Poland (Fit to Otis Boanegros Grand Calvera – Nomen Omen Nirvana Grand Calvera) – Ex., ISPU cert.

Klasa weteranów / Veteran Class
KHAGRA Flavago (von Shaman KPNG UP APPRNCES – GASSIRA Flavago) – ISPU Veteran Winner
NOMEN OMEN NIRVANA Grand Calvera (Deep Purple Grand Calvera – Xante Grand Calvera) – Ex.2, ISPU veteran cert.
CHER vom Mandelroschen (Malya MUCHO MACHO – Cherni Strazhnik RAISSA) – Ex.3, ISPU veteran cert.

SZNAUCER ŚREDNI PIEPRZ I SÓL (Schnauzer Pfeffersalz / Schnauzer Pepper and salt)
Sędzia/Judge: Zeljka Fon Zidar (SI)

Psy – Males

Klasa młodzieży / Junior Class
NICHI RACHMANINOV (AVE CONCORDE ETALON – MOULIN ROUGE ARTAX’S ANGELS) – ISPU Junior Winner, Best junior
Maurice Pepper Grand Calvera (Miccosukees Winning Hand – Henriette Pepper Grand Calvera) – Ex.2, ISPU junior cert.
KOUZELNIK BENAVENTE Alarm Beskyd (Tombola´s Dragonheart – Aurora Alarm Beskyd) – Ex.3, ISPU junior cert.

Klasa pośrednia / Intermediate Class
SOUTHPAW LEGEND Saltus ze Zahrabske (Shana’s TROPICAL CRUISE – VERENA Saltus ze Zahrabske) – Vg.1

Klasa otwarta / Open Class
Yad Alarm Beskyd (Armanni Posledni skaut – Lady Lane Alarm Beskyd) – CAC, ISPU cert.
AGATS VAIVORYKSTE (GRAND SEN DOBIS – AVE CONCORDE SHABLIS) – Vg.2

Klasa championów / Champion Class
IRON MAN Elitesse (AVE CONCORDE MAGNIFIQUE – FELICJA Elitesse) – CAC, BOB, ISPU Winner
Ksantia Ambassador (Ave Concorde Shato – Metallic NOTA BENE KSANTIA) – Ex.2, ISPU cert.
INVIDIA DIOS MAGNIFICO (Magnum Force ARTAX’S ANGELS – INVIDIA DIOS Belle Arti) – Ex.3, ISPU cert.
ALLEGRO OF CINDY LAND (AVE CONCORDE MAGNIFIQUE – CLYTIA PEPPER GRAND CALVERA) – Ex., ISPU cert.
AVE CONCORDE GAMBRINUS (AVE CONCORDE ONYX – AVE CONCORDE RUMBA) – Ex., ISPU cert.
BACARAT ALARM BESKYD (FRONTALL OD KOBYLIHO POTOKA – LOLITTA ALARM BESKYD) – Ex., ISPU cert.
Best z Pekneho pola (Nois Epoha Masaal Master – Anett z Pekneho pola) – Ex., ISPU cert.
Ezüst Granit Sorin (Skippy Saltus Ze Zahrabske – Top Target Aura) – Ex., ISPU cert.
Mihan Neljan Suora (Mihan Pakkasenpurema – Mihan Varisuora) – Ex., ISPU cert.
NETTL GREIT ZAK BRINGER (NETTL GREIT STANISLAO REALE – NETTL GREIT BEVERLI HILS) – Vg.
RECHIN VICTERY ENIGMA GRIS (RUS MAJOR CARLOS CASTANEDA – NICE GIRL ENIGMA GRIS) – Vg.

Klasa weteranów / Veteran Class
Armanni Posledni skaut (Mohners Peppermill – Brooke Bogy Fortuna Moravia) – ISPU Veteran Winner
Name Of Pride Enigma Gris (Top Target National Pride – A’Dolores Li) – Ex.2, ISPU veteran cert.
Xtreme Pepper Grand Calvera (Zorba Calvera av Serjas – Nectarine Grand Calvera) – Ex.3, ISPU veteran cert.

Suki – Females

Klasa szczeniąt / Puppy Class

AQUA ELFARA POLAND (FCI) (AMORE MIO ALARM BESKYD – WINNIE ELFARA POLAND (FCI)) – Vp.1, Best puppy
MARIBELL Alarm Beskyd (EDMONT Alarm Beskyd – FRAN FINE Alarm Beskyd) – P.2
URMANA ROKENROLAS (AGATAS VAIVORYKSTE – UMARA VAIVORYKSTE) – absent

Klasa młodzieży / Junior Class
TRELS MEZHANSE GREDZHI (AVE CONCORDE SHATO – TRELS ZAZNOBA GREDZHI) – ISPU Junior Winner
KSANTIA CASSIOPEA (NETTL GREIT FINIST YASNIY SOKOL – METALLIC NOTA BENE KSANTIA) – Ex.2, ISPU junior cert.
Mihan Laventeli (Mollerhaus Xmas Xplorer – Mihan Iisoppi) – Ex.3, ISPU junior cert.
Ksantia Cream Caramel (Nettl Greit Finist Yasniy Sokol – Metallic Nota Bene Ksantia) – absent

Klasa pośrednia / Intermediate Class
Viva Estrella DUCHESS (Viva Estrella ARMANI – SCHASTLIVAJA ZVEZDA Gospozha Udacha) – CAC, ISPU cert.
Be Autumn Breeze Lady’s Pride (Von Stockers The Jig Is Up Na Naj – All I Want Is You of Cindy Land for Lady’s Pride) – Ex.2, ISPU cert.
ERSKETROZE VAIVORYKSTE (AGATAS VAIVORYKSTE – JETAIME TALHI GRAFFITY) – Ex.3, ISPU cert.
Ferdinan Wannabe Safir (Bonzen Aragorn – Robin Alarm Beskyd) – Ex.4, ISPU cert.

Klasa otwarta / Open Class
Henriette Pepper Grand Calvera (Aulerco Obi-Wan Kenobi-PS – Clytia Pepper Grand Calvera) – CAC, cert.ISPU
TRELS VIKTORIA GREDZHI (TRELS CHINGISKHAN – TRELS ZAZNOBA GREDZHI) – Ex.2, ISPU cert.
DEVI Bearded Force (FCI) (AULERCO OBI WAN KENOBI – Grand Sen INDIRA) – Ex.3, ISPU cert.
FARA Magnum Cordis (Grey Tetis Nobel – AFERA LE SAMBO Desarma (FCI)) – Ex.4, ISPU cert.
CARTOON HEROES SCARLET WITCH (UNION ALARM BESKYD – CARTOON HEROES PEPPERMINT PATTY) – Vg.
JOKO Gagatek (NETTL GREIT FINIST YASNIY SOKOL – SAGA Gagatek) – Vg.
AVE CONCORDE ZHEMCHUZHINA (AVE CONCORDE RYTHM – AVE CONCORDE FIRE LADY) – absent

Klasa championów / Champion Class
All I Want Is You of Cindy Land for Lady’s Pride (Ave Concorde Magnifique – Clytia Pepper Grand Calvera) – CAC, ISPU Winner, BOS
Fair Play Alarm Beskyd (Amore Mio Alarm Beskyd – Ondine Alarm Beskyd) – Ex.2, ISPU cert.
Cameron Hearts’Winner (Zeus-Master Eldzh Hope – Don Delaro Uspeshnaya Lady) – Ex.3, ISPU cert.
TRELS REGATA WINNER (TRELS ESQUIRE FREDERICK – TRELS TERRE INCOGNITA) – Ex.4, ISPU cert.
Grand Sen (FCI) Indira (Learyn Saltus ZE Zahrabske – Grand Sen (FCI) Anais) – Ex., ISPU cert.
Umara Vaivorykste (ANNIBALAS SIDABRINE GRANDINELE – OVACIJA VAIVORYKSTE) – Ex., ISPU cert.
EXTREME ELLA Saltus ze Zahrabske (SKIPPY Saltus ze Zahrabske – ROXANA Saltus ze Zahrabske) – absent
Mihan Iisoppi (Dinamunde Valsingam Rock – Mihan Varisuora) – absent

Klasa weteranów / Veteran Class
FLER Adekatos Poland (FCI) (EDI Adekatos – BABYLON BY BUS-PS) – ISPU Veteran Winner, Best veteran
TRELS TERRE INCOGNITA (TRELS SIGMUNDGELIS – TRELS YUVENTA VLADA) – Ex.2, ISPU veteran cert.
TRELS ZAZNOBA GREDZHI (TRELS ZIGMUNDGELIS – TRELS ALEXANDRIA) – Ex.3, ISPU veteran cert.
Grand Sen (FCI) EMMA (LUCA-YMKE vd. Vanenblikhoeve – Grand Sen FCI ANAIS) – Ex.4, ISPU veteran cert.

==============================================================

Wjazd na teren wystawy możliwy będzie od godz. 6.00. Hale dostępne będę dla wystawców od godz. 7.00
Przyjmowanie psów zgłoszonych na wystawę oraz kontrola weterynaryjna od godz. 7.00. Rozpoczęcie oceny psów o godz. 11.00
HALA B – www.eurodogshow2018.pl/wp-content/uploads/2018/10/HALA_B.pdf
Przy wejściu na halę należy przedstawić aktualne świadectwo szczepienia psa przeciwko wściekliźnie.
www.eurodogshow2018.pl/dla-wystawcow/przepisy-weterynaryjne/
Potwierdzenie upoważnia do wolnego wstępu na teren wystawy jednej osoby z jednym zgłoszonym psem, w dniu wystawiania.
Bilety: www.ebilet.pl/en/biznes/targi/euro-dog-show
Opłata za parking na terenie wystawy wynosi 50 zł – płatne przy wjeździe na teren wystawy.

Entering the show venue by car will be possible from 6 a.m. Exhibition halls can be entered by the exhibitors from 7 a.m.
Entering of the dogs and veterinary check will start at 7 a.m. Beginning of judging in the breed rings at 11 a.m.
HALL B – www.eurodogshow2018.pl/wp-content/uploads/2018/10/HALA_B.pdf
Each dog must have a valid anti-rabies vaccination certificate.
www.eurodogshow2018.pl/en/for-exhibitors/veterinary-regulations/
Confirmation entitles one person to entry per one dog entered to the show and only on the day of breed judging.
Bilety / Tickets: www.ebilet.pl/en/biznes/targi/euro-dog-show
Parking fee is 15 EUR per day – paid at the entrance.

Plan sedziowania / plan of judging: http://doberman-pinczer.pl/wp-content/uploads/2017/01/2018_ISPU_plan.pdf
Zmiany spowodowane zbyt duza iloscia psow w ringu. Przepraszamy !
Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny, Sznaucery olbrzymy, sznaucer średni czarny.

Changes due the fact too many dogs in the ring. Sorry !
Miniature Schnauzer black-silver, Giant Schnauzers, Schnauzer black.

Lista wystawców / list of exhibitors: http://doberman-pinczer.pl/wp-content/uploads/2017/01/2018_ISPU_wykaz.pdf

Program:
11.00 ocena psów na ringach / Evaluation of the dogs in rings
15:30 konkurs Młody Prezenter / competition Junior Handling
16:00 Konkurencje finałowe / Final competitions.

KONKURENCJE FINAŁOWE / THE FINAL COMPETITIONS
„MŁODY PREZENTER / JUNIOR HANDLING”
sędzia/judge: Krystyna Opara

„NAJPIĘKNIEJSZA PARA” / „BEST COUPLE”
sędzia/judge: Elena Yerusalimskaya

„NAJPIĘKNIEJSZE MŁODSZE SZCZENIĘ” / „BEST MINOR PUPPY”
sędzia/judge: Zeljka Fon Zidar

„NAJPIĘKNIEJSZA GRUPA HODOWLANA” / „BEST BREEDING GROUP”
sędzia/judge: Eugene Yerusalimsky

„NAJPIĘKNIEJSZE SZCZENIĘ” / „BEST PUPPY”
sędzia/judge: Miroslav Zidar

„NAJPIĘKNIEJSZY WETERAN” / „BEST VETERAN”
sędzia/judge: Birgit Bischoff

„NAJPIĘKNIEJSZY JUNIOR” / „BEST JUNIOR”
sędzia/judge: Zeljka Fon Zidar

„NAJPIĘKNIEJSZY PIES WYSTAWY” / „BEST IN SHOW”
sędzia/judge: Pettko Csaba

 

Plan sedziowania / plan of judging

2018_ISPU_plan

Zmiany spowodowane zbyt duza iloscia psow w ringu. Przepraszamy !

Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny, Sznaucery olbrzymy, sznaucer sredni czarny.

Changes due the fact too many dogs in the ring. Sorry !

Miniature Schnauzer black-silver, Giant Schnauzers, Schnauzer black.

Lista wystawców / list of exhibitors

2018_ISPU_wykaz

 

ISPU Show
Termin zgłoszeń / Deadline: 14.09.2018
www.wystawy.net
Osoby zainteresowane noclegiem (ok.19km od Ptak Warsaw Expo) prosimy o kontakt / Persons interested in accommodation (about 19km from Ptak Warsaw Expo), please contact:
klubwybieralny@interia.pl
Przy okazji wystawy 11.10 wieczorem odbędzie się Gala Dinner z tańcami. / 11.10.2018 evening the Gala dinner with dancing will be held.
Ceny/Price:
Członkowie klubu: 130 PLN
Pozostałe osoby: 150 PLN
Foreign: 35 EUR
Zgłoszenia do 23.09 / registration to 23.09: klubwybieralny@interia.pl

Bilety / Tickets ISPU & EDShttps://www.ebilet.pl/en/biznes/targi/euro-dog-show/

Przepisy weterynaryjne / Veterinary regulations ISPU & EDS: 

https://www.eurodogshow2018.pl/dla-wystawcow/przepisy-weterynaryjne

https://www.eurodogshow2018.pl/en/for-exhibitors/veterinary-regulations/

Przypinka do numerku dla każdego psa / A button to the number for each dog.

przypinki do numerków

Puchar imienia GLAMOUR VISION Piwowar dla Zwycięzcy rasy Sznaucer miniaturowy pieprz i sól od Pani Natalii Bukowieckiej (hodowla Brillantino FCIwww.facebook.com/Natalia.Bukowiecka )
Cup of the name GLAMOUR VISION Piwowar for Best of Breed Miniature Schnauzer pepper & salt from Mrs.Natalia Bukowiecka (hodowla Brillantino FCIwww.facebook.com/Natalia.Bukowiecka )
!!! Bardzo dziękujemy / Thank you very much !!!

Rozeta dla Zwycięzcy rasy pinczer miniaturowy od hodowli Novatica ( www.novatica.pl ).
Rosette for Best of Breed Miniature Pinscher from kennel Novatica ( www.novatica.pl ).
!!! Bardzo dziękujemy / Thank you very much !!!

Rozeta dla pin min ISPU

Miło nam poinformować, iż MILORD ( www.facebook.com/milordmeatstripes ) ufundował nagrody na konkurencje finałowe.
We are pleased to announce that MILORD ( www.facebook.com/milordmeatstripes ) has funded awards on final competition.
!!! Bardzo dziękujemy / Thank you very much !!!

milord logo

Statuetki dla Zwycięzców klasy / Statuettes for Class Winners.

Małpi pinczer statuetka pinczer statuetka

sznuacer statuetka

Pamiątkowy medal dla każdego wystawcy na ISPU.
Commemorative medal for every participant of the ISPU show.

Medal

Puchar dla najmłodszego szczenięcia Wystawy ISPU oraz dla najstarszego psa Wystawy ISPU.
Cup for the youngest puppy of the ISPU Show and for the oldest dog of the ISPU Show.

Miło nam poinformować, iż DELIKAN Polska ( www.delikanpolska.pl ; www.facebook.com/delikanpolskapl-626170354156357 ) ufundował nagrody na konkurencje finałowe wystawy ISPU oraz upominki.
We are pleased to announce that DELIKAN Polska ( www.delikanpolska.pl ; www.facebook.com/delikanpolskapl-626170354156357 ) has funded awards on final competition at ISPU Show and gifts.
!!! Bardzo dziękujemy / Thank you very much !!!

Delikan

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasz Klub będzie miał zaszczyt zorganizowania wystawy Międzynarodowego Klubu Sznaucera i Pinczera (ISPU).
Pragniemy serdecznie podziękować Zarządowi Głównemu ZKwP za wyrażenie zgody oraz Zarządowi ISPU i delegatom za przyznanie tej najważniejszej dla hodowców, właścicieli i miłośników pinczerów i sznaucerów wystawy.
Wystawa ISPU odbędzie 12.10.2018 w w Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt ) . Przy okazji wystawy 11.10 odbędzie się  Gala Dinner.

13.10.2018 w Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt )  odbędzie się Wystawa Europejska, a 14.10 Jubileuszowa Wystawa 80-lecia ZKwP.

We are very pleased to inform you that our Club will have the honor to organize the show of the International Schnauzer and Pinscher Club (ISPU).
We would like to thank the Main Board of the Polish Kennel Club for agreeing, and the Board of ISPU and delegates for granting this most important for breeders, owners and lovers of pinschers and schnauzers show.
The ISPU show will be held 12.10.2018 in Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt ) , 11.10.2018 evening the Gala dinner will be held.

13.10.2018 in Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt )  will be European Dog Show.

14.10. 2018 in Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt )  will be 80th Anniversary Jubilee Show

International Schnauzer Pinscher Union (ISPU) Show
12.10.2018 Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt ) 
Planowana obsada sędziowska / Judges:
Pinczer małpi / Affenpinscher: Elena Yerusalimskaya (RUS)
Pinczer miniaturowy / Miniature Pinscher: Elena Yerusalimskaya (RUS)
Pinczer średni / German Pinscher: Zeljka Fon Zidar (SLO)
Sznaucer miniaturowy biały / Miniature Schnauzer White: Eugene Yerusalimsky (RUS)
Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny / Miniature Schnauzer Black and silver: Zeljka Fon Zidar (SLO)
Sznaucer miniaturowy czarny / Miniature Schnauzer Black: Csaba Pettko (HU)
Sznaucer miniaturowy pieprz i sól / Miniature Schnauzer Pepper and salt: Eugene Yerusalimsky (RUS)
Sznaucer olbrzym czarny / Giant Schnauzer Black: Miroslav Zidar (SLO)
Sznaucer olbrzym pieprz i sól / Giant Schnauzer Pepper and salt: Miroslav Zidar (SLO)
Sznaucer średni czarny / Schnauzer Black: Miroslav Zidar (SLO)
Sznaucer średni pieprz i sól / Schnauzer Pepper and salt: Zeljka Fon Zidar (SLO)

Młody Prezenter / Junior Handling: Krystyna Opara (PL)

W konkurencji Młody Prezenter można brać udział tylko z pinczerami lub sznaucerami ! / In the competition Junior Handling can only participate with pinchers or schnauzers !

Termin zgłoszeń / Deadline: 14.09.2018

Zgłoszenia / Entries

baner wystawy.net+eds

Opłata / Payment:

Członków Klubu z opłaconą składką za rok bieżący prosimy uiszczać opłatę wg.cennika. System wystawy.net pokazuje kwotę dla osób nie będących członkami Klubu.

Członkowie Klubu Opłata (w PLN) zaksięgowana na koncie bankowym do:
Termin: 30.06.2018 31.07.2018 14.09.2018
pierwszy pies 120 150 180
kolejne psy* 100 130 160
młodsze szczenięta, szczenięta, weterany 60 60 60
interchampiony 60 70 80
najlepsza grupa 40 40 40
najlepsza para 40 40 40
młody prezenter 30 30 30
Pozostałe osoby Opłata (w PLN) zaksięgowana na koncie bankowym do:
Termin: 30.06.2018 31.07.2018 14.09.2018
pierwszy pies 140 170 200
kolejne psy* 120 150 180
młodsze szczenięta, szczenięta, weterany 80 80 80
najlepsza grupa 60 60 60
najlepsza para 60 60 60
młody prezenter 40 40 40
Foreign exhibitors Entry fee (in EUR) on bank account to:
Deadline: 30.06.2018 31.07.2018 14.09.2018
first dog 35 40 50
for every additional dog* 30 35 45
minor puppy, puppy, veteran 20 20 20
best brace 15 15 15
best breeding group 15 15 15
junior handling 10 10 10

Konto bankowe (wpłaty w PLN) :
35 1240 3031 1111 0000 3426 6805, PKO SA VI O/Łódź

Bank account - foreign exhibitors (payment in EUR):
IBAN: PL 67 12403073 1978 0010 5723 7759
SWIFT: PKOPPLPW
Bank address: Bank Pekao SA – Centrala, ul. Grzybowska 53/57, 00-950 Warszawa

Recipient: Związek Kynologiczny w Polsce oddział Łódź
street: Aleja Kościuszki 48
city: 90-427 Łódź

Entry fee must be transferred to bank account in full amount (please, do not forget about a bank charges).

Dla wystawy w systemie wystawy.NET dostępne są płatności PayU.
On-line payment PayU for this show are available in the wystawy.NET system.

* Pies zgłoszonych do klasy młodszych szczeniąt, szczeniąt i weteranów nie może być brany pod uwagę jako pierwszy pies. / * Dog registered in the minor puppy, puppy or veteran class can not be considered to be the 1st registered dog.

Zniżka za kolejnego psa/-y przysługuje wtedy gdy imię i nazwisko oraz adres właściciela / właścicieli jest identyczny jak w przypadku pierwszego psa. / The discount for the 2nd and next dogs can be applied only if the name of the owner and his/her address is completely identical with the 1st entry form.

Przyjmujemy zgłoszenia tylko opłacone ! We accept applications only paid!

KATALOG

Dla każdego wystawcy zostanie udostępniony katalog w postaci pliku PDF, który będzie dostępny w systemie w dniu wystawy, na dwie godziny przed rozpoczęciem sędziowania psów w ringach.

Katalogi w wersji drukowanej można zakupić w przedsprzedaży w systemie wystawy.NET w czasie zgłaszania psów na wystawę. Będą one do odbioru w dniu wystawy. Cena katalogu w wersji drukowanej wynosi 15 zł.

CATALOG

Catalog in the form of PDF file will be available for each exhibitor in the system on each of the exhibition day, two hours before the start of judging in the rings.

Catalogs in the printed version can be purchased in advance in the wystawy.NET system while doing dogs entry.

They will be available to be picked up on the day of the exhibition. The printed catalog price is 5 EUR.

Gala Dinner 11.10.2018 evening:
Członkowie klubu: 130zł
Pozostałe osoby: 150zł
Foreign: 35 euro
Zgłoszenia do 23.09 / registration to 23.09: klubwybieralny@interia.pl

Z przyjemnością informujemy, że na wystawie ISPU będzie przyznawane „duże” CWC.
Na wystawę będą przyjmowane (podobnie jak na Wystawę Europejską) wszystkie psy, w tym również psy kopiowane.
Bardzo dziękujemy Zarządowi Głównemu ZKwP !!!
We are pleased to announce that on the ISPU Show will be awarded „big” CAC.
On ISPU Show (like on EDS) we accept all dogs, including those with cropped ears and/or docked tails.

Miejsce wystawy / Address of show:
Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt )

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane pracą na naszej wystawie w charakterze sekretarzy, gospodarzy, tłumaczy (jęz. angielski, niemiecki, rosyjski) oraz osoby, które chcą pomóc.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy: klubwybieralny@interia.pl lub bezpośrednio z kol.Anną Pakulską.
Botaniqa
Miło nam poinformować, iż firma BOTANIQAwww.botaniqa.eu ) ufundowała nagrody dla psów i suk z tytułami Młodzieżowy Zwycięzca ISPU, Zwycięzca Weteranów ISPU, Najlepszy dorosły pies i Najlepsza dorosła suka.

We are pleased to announce that BOTANIQAwww.botaniqa.eu ) has funded awards for dogs and bitches with titles: ISPU Club-Youth Winner,ISPU Club-Senior Winner, Best adult dog and Best adult bitch.
!!! Bardzo dziękujemy / Thank you very much !!!

Euro Dog Show 13.10.2018 Ptak Warsaw Expo ( https://warsawexpo.eu/kontakt ) 

Planowana obsada sędziowska / Judges:
Pinczer małpi / Affenpinscher: Hans-Erhard Grüttner (DE)
Pinczer miniaturowy / Miniature Pinscher: Ligita Zake (LV)
Pinczer średni / German Pinscher: Hans-Erhard Grüttner (DE)
Sznaucer miniaturowy biały / Miniature Schnauzer White: Georgiy Onishchenko (UA)
Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny / Miniature Schnauzer Black and silver: Eugene Yerusalimsky (RU)
Sznaucer miniaturowy czarny / Miniature Schnauzer Black: Alfonso Thovar del Solar (ES)
Sznaucer miniaturowy pieprz i sól / Miniature Schnauzer Pepper and salt: Enrique Mate Duran (ES)
Sznaucer olbrzym czarny / Giant Schnauzer Black: Bojan Matakovic (HR)
Sznaucer olbrzym pieprz i sól / Giant Schnauzer Pepper and salt: Georgiy Onishchenko (UA)
Sznaucer średni czarny / Schnauzer Black: Hans van den Berg (NL)
Sznaucer średni pieprz i sól / Schnauzer Pepper and salt: Hans van den Berg (NL)

Jubileuszowa Wystawa 80-lecia / 80th Anniversary Jubilee Show
14.10.2018 Ptak Warsaw Expo

Planowana obsada sędziowska / Judges:

Pinczer małpi / Affenpinscher: Augusto Benedicto III Santos (PH)
Pinczer miniaturowy / Miniature Pinscher: Augusto Benedicto III Santos (PH)
Pinczer średni / German Pinscher: Augusto Benedicto III Santos (PH)
Sznaucer miniaturowy biały / Miniature Schnauzer White: Enrique Mate Duran (ES)
Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny / Miniature Schnauzer Black and silver: Enrique Mate Duran (ES)
Sznaucer miniaturowy czarny / Miniature Schnauzer Black: Enrique Mate Duran (ES)
Sznaucer miniaturowy pieprz i sól / Miniature Schnauzer Pepper and salt: Elena Yerusalimskaya (RU)
Sznaucer olbrzym czarny / Giant Schnauzer Black: Elena Yerusalimskaya (RU)
Sznaucer olbrzym pieprz i sól / Giant Schnauzer Pepper and salt: Elena Yerusalimskaya (RU)
Sznaucer średni czarny / Schnauzer Black: Elena Yerusalimskaya (RU)
Sznaucer średni pieprz i sól / Schnauzer Pepper and salt: Elena Yerusalimskaya (RU)

www.eurodogshow2018.pl